Gaming pe linux

Alex

Working... day & night
Membru personal
Fondator
Moderator
Înscris
7 Dec 2023
Mesaje
54
Scor reacție
20
Dupa cum se stie, eu folosesc linux ca si platforma de gaming pentru PC-ul meu...
Asa ca in acest post am sa postez experienta mea de zi cu zi si bineinteles si perfomantele.

Incepem cu cyberpunk, asa cum se spune si pe protondb, jocul este GOLD, adica il instalezi si pur si simplu TE JOCI.

Bug-uri?
Da, unu singur, nu pot face screenshots sau sa dau alt+tab, probabil din cauza ca popOS inca foloseste x11 in loc de wayland...


Perfomanta?
Cu totul pe high/ultra in meniu ma dusesem in aproape 700FPS iar in jocul normal jocul nu scade sub 250FPS.
1.jpg
2.jpg

PXL_20231225_110711520.jpgPXL_20231225_111024737.jpg

Per total sunt multumit cum se misca jocul, chiar daca nu pot face screenshoturi sau sa dau alt+tab, intr-un fel este mai bine; din cauza ca numai pot da alt+tab sunt concentrat mai mult pe joc...

Voi ce parere aveti? :)
 
Personal nu m-am jucat jocuri noi nici pe Linux și nici pe Windows. Dar când mă joc nu am timp să fac astfel de teste pentru că sunt concentrat pe joc.

Cele vechi care mă mai jos (foarte rar) merg destul de bine pe configurația de laptop pe care o am - una veche, destul de veche.

Sigur nu vin cu detalii mai specifice despre acest subiect, dar mă repet - când mă joc nu am timp de astfel de teste. Iar dacă nu mă joc, clar că nu am cum să fac astfel de teste.
 
Back
Sus